RHODESIAN RIDGEBACK - STANDARD PLEMENE

RHODESIAN RIDGEBACK - standard  FCI č. 146

KLASIFIKACE FCI: VI. skupina - honiči, barváři a příbuzná plemena.

DATUM PLATNÉHO PŮVODNÍHO STANDARDU: 10.12.1996

ZEMĚ PŮVODU: Jižní Afrika

HISTORIE :Rhodéský ridgeback je v mnoha částech světa dodnes užíván jako lovecký pes, zvláště ceněný však je jako hlídací pes a rodinný mazlíček.
Rhodéský ridgeback je v současné době jediným uznaným plemenem pocházejícím z jižní Afriky. Místo jeho původu může být vystopované ke Kapské kolonii v jižní Africe, kde psi byli kříženi se psy raných průkopníků a s polo-ochočenými místními psy, hotentotskými honiči. Lovil hlavně ve skupinách 2 nebo 3 psů a hlavním úkolem rhodéského ridgebacka  byl především lov, a to obzvláště lvů, kterého udržovali na místě , dokud samotný lovec nepřišel. Původní standard, který byl sepsaný panem R. F. Barnesem, v Bulawayo, v Rhodesii, v roce 1922, byl založený podle Dalmatina, a byl schválený jihoafrickým Kennel Clubem v roce 1926. 

CELKOVÝ VZHLED: Harmonicky stavěný, silný, svalnatý, obratný, elegantní a aktivní, vytrvalý.

POVAHA: Rhodéský ridgeback je důstojný, inteligentní, vůči cizím zdrženlivý, ale bez náznaků agresivity nebo bázlivosti.

HLAVA: střední délky, plochá a široká mezi ušima, úplný nůžkový skus. Oči kulaté, jejich barva ladí s barvou srsti. Uši nasazené poměrně vysoko, střední velikosti, neseny přilehlé k hlavě.

KRK: poměrně dlouhý, silný a bez volné kůže na hrdle.

TRUP: hřbet silný, bedra svalnatá a lehce klenutá.

HRUDNÍK: ne příliš široký, ale velmi hluboký a prostorný, nejhlubší bod hrudní kosti by měl dosahovat k lokti.

OCAS: U kořene silný, směrem ke špičce ocasu se pozvolna zužuje, není ale hrubý. Přiměřené délky, není nasazen příliš nízko, ani příliš vysoko, nesen lehce zahnutý, ale nikdy nekroužkuje.

HRUDNÍ KONČETINY: zcela rovné, silné a se silnými kostmi. Lokty přiléhají ke hrudníku, ze strany by měly být silnější než zepředu.

PÁNEVNÍ KONČETINY: osvalení pánevních končetin štíhlé, koleno dobře úhlené, nárt krátký.

POHYB: prostorný, volný a energický.

SRST: zvláštností plemene je hřeben na hřbetu (ridge) - pruh srsti rostoucí opačným směrem než na zbývajících částech těla. Srst by měla být krátká, hustá, hladká a lesklá, ne vlnitá ani hedvábná.

BARVA:  světle pšeničná až červená pšeničná. Trocha bílé na hrudi a prstech je přípustná., stejně jako tmavá tlama a tmavé uši.Příliš mnoho černých chlupů v srsti je nežádoucí.

VÝŠKA A HMOTNOST: psi - výška v kohoutku 63-69 cm, hmotnost 37 kg. Feny - výška v kohoutku 61-66 cm, hmotnost 32 kg.